Webáruház nyitási AKCIÓ! Alávaló™ Szürke Soren 0,75l 2490Ft >>>

Budaprimer.hu webáruház

Kérdése van? +36-20/4098242

Kategóriák
Budaprimer.hu webáruház

Kérdése van? +36-20/4098242

  • Kategóriák
    • Akciók
    • BUDAPRIMER™
    • ALÁVALÓ™ 3in1
    • NEPTUN™
    • FESTÉK
    • HIGÍTÓ
    • RAGASZTÓ és TÖMÍTŐ
    • FESTÉKES DOBOZ
    • GUMIKESZTYŰ
    • ECSET és SZERSZÁM
    • EGYÉB VEGYI TERMÉK
  • BLOG
  • KAPCSOLAT
  • SZÁLLÍTÁS
  • Celli Rapid S 3in1 zománcfesték
  • BauColor 3in1 időjárásálló festék
  • Celli selyemfényű zománcfesték
  1. BLOG
  1. BLOG
Vissza
KORRÓZIÓ vs. MEGELŐZÉS

KORRÓZIÓ vs. MEGELŐZÉS

Ebben a bejegyzésben összeszedtük, amit a korrózióról és a korrózió védelmi bevonatokról tudni érdemes.

 

Mi az a korrózió?

A korrózió a szerkezeti anyagok környezeti tényezők és körülmények hatására bekövetkező károsodási folyamata. A korrózió legtöbbször több folyamat és kölcsönhatás eredménye. Mivel ezek a folyamatok sokfélék lehetnek, így maga a korrózió is igen sok féle lehet.  Rövid ismertetőnk elsősorban a fémek és épületszerkezetek korróziós fogalmát és a festékbevonatokkal (azaz festékekkel és más bevonatokkal) történő korrózió elleni védelmét igyekszik röviden összefoglalni.

A hatásos és ellenálló bevonat kialakításához elengedhetetlen, hogy ismerjük a károsító tényezők az anyagra, valamint a bevonatra gyakorolt korróziós hatását. A fontosabb korróziós jelenségek eredetük szerint három csoportba sorolhatóak.

A kémiai korrózió – amely a szerkezeti anyagoknak az anyagok vegyi egymásra hatására bekövetkező káros átalakulása. Ezek például a

  • rozsdásodás /vasanyagokon, oxigén és víz hatására/
  • patinaképződés /rézanyagokon szén-dioxid és vízgőz hatására/
  • reveképződés /fémek hő hatására bekövetkező oxidációja/
  • füstgáz-korrózió /SO2, SO3, H2S, CO2, vízgőz, stb./
  • atmoszférikus korrózió /légköri szennyeződések hatására/
  • savak, lúgok, sóoldatok hatása
  • hidrogén okozta korrózió /hidrogénridegség acélszerkezetekben/
  • talajkorrózió/humuszsavak/
  • fázishatár korrózió /vízfelszín közelében kialakuló korrózió/

Az elektrokémiai korrózió – amely a szerkezeti anyagok érintkezésénél, helyi galvánelem képződés következtében létrejött elektrokémiai folyamatok károsító hatása. Ezek lehetnek a

  • galvánelem képződés /elektrolit, (pl. víz) jelenlétében egyes fémek között elektromos áramlás indulhat meg. (pl.: vas-cink, vas-ón, vas-réz, stb.)
  • kontakt korrózió /egyes fémek tartós érintkezése közben az egyik fém károsodik (pl. vas-aluminium)
  • szelektív korrózió /ötvözeteknél csak az egyik alkotórészt oldja ki a támadó közeg (pl. sárgarézből a cink)

Mechanikai korrózió a szerkezeti anyagok mechanikus és dinamikus erők hatására bekövetkező károsodása. Ezek lehetnek

  • dörzskorrózió /egymással érintkező fémrészek felületein a gyakori elmozdulás 8pl. rezgés) hatására bekövetkező roncsolódás
  • erózió /áramló gázok, gőz és az azokban lebegő szilárd részek mechanikai koptató hatása/
  • abrázió / áramló folyadékok és az azokban lebegő szilárd részek mechanikai koptató hatása/
  • kifáradási korrózió / váltakozó mechanikai, esetleg egyszerre vegyi igénybevétel hatására kialakuló korrózió/
  • feszültségi korrózió / fémek hideg átalakítása vagy hegesztése közben kialakult, belső húzófeszültség okán fellépő káros szerkezeti változások (pl. repedések)/
  • kapilláris korrózió /üregekben, illesztésekben és hézagokban keletkező károsodási folyamat/

 

Festékbevonatokkal a korrózió ellen!

Tekintettel arra, hogy összefoglalónk elsődlegesen a korrózióvédelem festékbevonatok kialakításával végzett korrózió elleni védelmet tárgyalja, nézzük meg, milyen fontosabb korróziós tényezők hatásmechanizmusai érhetik a védőbevonatokat.  Fontos tényezők ezek, hiszen a korróziós hatás és a védeni kívánt felület között kizárólag a bevonat áll majd, így ezekkel a hatásokkal és tényezőkkel a bevonatnak kell megküzdenie. Lássuk mik ezek és hogyan támadnak!

- Légköri vagy klimatikus tényezők lényegében az időjárásra jellemző levegő állapotát kialakító fizikai sajátosságok. Ilyen lehet a

- Levegő hőmérséklete, amely hazánkban is (amely mérsékelt égövi) igen széles határérték között változik. A hőmérséklet ingadozás a festékbevonatok elöregedését, rugalmasságának csökkenését idézi elő. Jelentős az alap pórusaiban lévő vízgőz és levegő hőingadozás hatására történő kiterjedése és összehúzódása, amely gyakorlatilag lefeszítheti a festékbevonatot. Így a nem kelően telített pórusú felületről a festékbevonat leválhat. Fontos körülmény a festékbevonatok hőelnyelése is, hiszen egy hőelnyelő (mondjuk fekete színű) festékbevonat 30 °C-os hőmérsékleten akár 60-65 °C-ra is felmelegedhet. Ugyancsak fontos tényező a

- Páratartalom is, amely a festékbevonat folytonosságát kezdheti ki. (hólyagosodás, repedezés) Ha a bevonat alá nedvesség férkőzik, akár pára formában vagy fagy hatására, az a bevonat a felületről történő leválását eredményezheti. De ugyanilyen káros lehet a túlzott és erős

- Napsugárzás is, amely az erős UV sugárzás okán a színtelen lakkokat és a sötét bevonatokat erősebben károsíthatják, gyorsítják elöregedésüket. Nem elhanyagolható a

- Légmozgás (szél) károsító hatása sem, különösen, ha magas (szilárd) szemcsetartalommal párosul.

- A Vegyi jellegű korróziós tényezők körébe tartozik az ipari környezet okozta szennyeződések összessége. Ezek eredményeként a felületet érő kén-dioxid, kén-hidrogén végső oxidációs termékként kénsavas anyagként károsítják a festékbevonatokat. De ide sorolhatjuk a savas eső hatását, vagy a sós (pl. útszóró só) közeg okozta korróziós hatásokat.

- A Mechanikai tényezők jelentős hatással vannak a koptató igénybevételnek kitett festékbevonatok tartósságára. Ilyen hatásoknak vannak kitéve a folyadékokat szállító csővezetékek, silók, vegyipari berendezések, de az olyan egyszerűbb felületek is mint a padlólakkal bevont parkett, vagy a zománcolt fémkorlát.

Az eddig bemutatott korróziós jelenségek leggyakoribb megjelenési formái a következők lehetnek:

- Bemaródásos korrózió: tűszúrásszerű támadási forma, pontkorrózió (pitting). Páradús térben, védőbevonatok pontszerű hibáinál a leggyakoribb.

- Szövetszerkezeti korrózió: változatait (kristályhatár menti, szelektív) a fémek inhomogenitása okozza.

- Repedéses korrózió: nagy húzófeszültség is hat a korróziós folyamattal egyidejűleg. Fárasztó igénybevétel esetén fáradási korrózió.

- Réteges korrózió: kis bemaródásból indul, eltérő összetételű vagy szemcsenagyságú részek határán a felülettel párhuzamosan halad. Kavart vasból készült szerkezeteken gyakori.

- Egyenletes korrózió: többé-kevésbé egyenletes anyagveszteség nagy helyi eltérésekkel, általában száraz gázok okozta kémiai korrózió és elektrolitos oldódás esetén.

- Berágódásos korrózió: súrlódó, koptató igénybevétel esetén szennyezett környezetben a mechanikai és vegyi hatás egymást erősíti. Fárasztó igénybevételnek kitett szegecs- vagy csavarkapcsolatoknál, saruknál, csuklóknál gyakori.

Akkor hogyan tovább?

Megismertük a fémek ellenfeleit és innen a feladat „egyszerű”. Meg kell védenünk a felületet a fent részletezett veszélyektől, meg kell akadályozni a korrózió kialakulást. Az első lépés ehhez, hogy pontosan tudjuk, hogy milyen felület az, amit védelmezünk és milyen korróziós hatásokra számíthatunk.   Természetesen a szabványkönyvek (most éppen a MSZ EN ISO 12944 sz. szabvány) itt sem hagynak cserben minket és 6 kategóriába sorolják a korróziós környezetet.

C1 – jelentéktelen. Ez nagyjából egy fűtött, állandó hőmérsékletű épületet, szállodát, bevásárló központot, irodaházat illetve ezek belterét jelentik.

C2 – csekély. Ez külső környezetben enyhe légköri szennyezettséget jelent. Belső terekben olyan fűtetlen épületeket, ahol a hőmérsékletváltozás kondenzációt okozhat, pl. raktárak, csarnokok.

C3 – jelentős. Külső környezetben városi és ipari légkört jelent, ahol jelentős mennyiségű kéndioxid fordul elő. Tengerpart közelében enyhe sós pára-terhelést jelent. Belső terekben, mint üzemekben, ahol magas a páratartalom és enyhe levegő-szennyezettség is jelentkezik, pl. sörgyár, tejüzem, húsüzem, ipari mosodák tartoznak ebbe a kategóriába.

C4 – erős. Külső Ipari környezetben, valamint tengerpart mellett, ahol erős sós páraterhelés is fellép. Belső terekben ez vegyi anyagok jelenlétét feltételezi a levegőben, pl. vegyipari üzemekben, uszodákban, stb.

C5-I – nagyon erős ipari igénybevétel. – Külső térben ez olyan Ipari környezetben tapasztalható, ahol magas a páratartalom, vagy a levegő agresszív vegyi anyagokat tartalmaz. Belső területeken pedig olyan épületrészeknél, valamint területeknél, ahol a levegő szennyezett és állandó a páralecsapódás.

C5-M nagyon erős tengeri igénybevétel – Külső térben ez nem mást jelent, mint tengerparti és partközeli területeket, ahol állandó a sósvizes igénybevétel. Belső térben pedig olyan épületrészeknél, valamint területeknél, ahol a levegő szennyezett és állandó a páralecsapódás.

Miután kiismertük a környezeti veszedelmeket, amelyek a korrózió képében csapnak le fémfelületeinkre, a védelmi stratégiát kell kidolgozni. Alapvetően bármilyen védelem is amit választunk, fontos, hogy a védeni kívánt felület legyen tiszta. Ugyanis a szennyezet felületre nem tudjuk a védelmet megfelelően ráépíteni, ezáltal a korrózió a szennyeződések körül, mint sok kis partizáncsapat kezd el tevékenykedni a védelmi vonalaink mögött.  

A fémfelület legyen tiszta, szennyeződés és főleg rozsdamentes. Ez elérhető sok módszerrel, illetve néhány kémiai átalakítást is elvégző alapozó nem is igényli annyira a tiszta felületet. Ugyanakkor a legtisztább az, ha tiszta felületre visszük fel a korrózióvédelmet és nem a modern kémia összes csodájára számítunk.

Lássunk néhány felülettisztító illetve előkészítő módszert:

  • Mechanikai oxidmentesítés lehet szemcseszórás (kvarchomokkal), drótkefézés (kézi vagy gépi), termikus oxidmentesítés (lánggereblyézés)
  • Zsírtalanítás: lúgos oldat, szerves oldószer, vízgőzsugár alkalmazása
  • Kémiai oxidmentesítés: savban vagy sóolvadékban áztatás
  • Felületi tapadás növelése, például foszfátozás

Az alapozó

A megfelelő felületvédelem alapja az alapozás.  A megfelelő alapozó alapozza meg a hosszú védelmet. Az alapozók rendeltetése, hogy megfelelő tapadást és a szívó képességet biztosítson. Tekintve, hogy a fémfelület nem rendelkezik szívó képességgel, ezért a szép és színes festékek, nem tapadnak meg a felületen.

A fémalapozóknak alapvető feladatuk, hogy a felületet szívóképessé tegyék, ezért pigment tartalmúak. A gyártás során nagy szemcséjű, nedvszívó képes pigmenteket alkalmaznak, mint a bauxit vagy az oxidvörös pigmentek. Ezek az anyagok szárazak az olajszámuk csekély.

A könnyű-fémalapozók anyagában a különböző marószerek (mint a foszforsav) megtalálhatók, mint vivőanyagok. Ezek a fémfelültet megmarják, és a marásnyomokba beépítik a pigment anyagot, így egy masszív nedvszívó alapot képeznek a filmrendszernek.

Fémfelület alapozók rendeltetése, hogy a felület és a következő réteg közt megfelelő kapcsolatot, tapadást biztosítson, és felépítése miatt még más egyéb funkciókat is teljesítsen. Ezek lehetnek acél- és vas felületalapozók, illetve könnyűfémfelület alapozók, valamint pigment tartalmuk miatt lehetnek nem passziváló, illetve korrózió gátló alapozók. A nem passzíválló pigment tartalmi fémalapozók kimondott funkciója az alapozás, és nem rendelkeznek korrózió gátló képességgel, általában csak tapadó hídként szolgálnak.

Vannak alapozók, amelyek korróziós inhibítorokat tartalmaznak. Ezek olyan, a korróziót okozó homogén közeghez kis mennyiségben adagolandó kémiai anyagok, amelyek a korróziót gátolják. Ezek reagálva a fémmel képesek visszaállítani a fém felület megsérült oxidrétegét.

A passzívázó alapozók elzárják a fémfelületet, mintegy saját testükkel óvva a fémfelületet a korrózió hatásaitól. Az alapozótól elvárás, hogy mindezt a lehető legvékonyabb rétegben valósítsa meg, hiszen az esztétikai festés és az esetleges további töltőrétegek mind-mind növelik a rétegvastagságot.

A Budaprimer.hu csapatának nem részrehajló véleménye, hogy a BUDAPRIMER alapozó a passzívállók mezőnyében kiemelkedő tehetséggel rendelkező „védőjátékos”. Ugyanis nem csupán ráépül, hanem foszforsav tartalmának köszönhetően be is épül a kezelt fémfelületbe, amely segítségével a korróziógátló anyagát (amely éppolyan titkos mint, mint a boltíves hamburgercég óriásszendvics-szósza) egyesíti a fémfelülettel, amely kötést az epoxi gyanta tartalma pecsételi meg.

A BUDAPRIMER ugyanakkor olyan vékony, akár egy fátyol, így az alapozott fémfelület nem veszíti el megmunkálható képességét, így az hegeszthető és vágható marad.

Legyen alap, hogy az alapozó BUDAPRIMER!

A rozsdamentes fémfelület eléréséhez jó munkát kíván a Budaprimer.hu csapata!

 
Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
NANOLUX Kft.
  • 1214 Budapest, Orion u 14.
  • +36-20/4098242
  • shop@budaprimer.hu
Iratkozz fel hírlevelünkre!

budaprimer.hu HÍRLEVÉL 

Nem küldünk szemetet, kizárólag hasznos információkat és szuper akciókat kapsz tőlünk!

Feliratkozás
Árukereső.hu Árukereső.hu
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
  • Akciók
  • BUDAPRIMER™
  • ALÁVALÓ™ 3in1
  • NEPTUN™
  • FESTÉK
  • HIGÍTÓ
  • RAGASZTÓ és TÖMÍTŐ
  • FESTÉKES DOBOZ
  • GUMIKESZTYŰ
  • ECSET és SZERSZÁM
  • EGYÉB VEGYI TERMÉK
  • BLOG
  • KAPCSOLAT
  • SZÁLLÍTÁS
  • Celli Rapid S 3in1 zománcfesték
  • BauColor 3in1 időjárásálló festék
  • Celli selyemfényű zománcfesték
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.